Dziś ląduje tu dla Was przepis na szybką, lekkostrawną przekąskę w formie koktajlu, którą można zjeść z dmuchanym ryżem w ramach urozmaicenia 🙂
Składniki na 1 porcję:
- Banan – 1/2 sztuki (60g)
- Olej lniany – 2/3 łyżki (7ml)
- Pomarańcza – 1 sztuka (240g)
- Szpinak – 2 garście (50g)
- PROTIFAR – 2 łyżki (12g)
- Ryż preparowany („dmuchany”) – 2 garście (10g)
Przygotowanie:
➨ Liście szpinaku, banana i pomarańczę (wcześniej obrać) połączyć z wodą (ok. 125 ml) i razem wszystko zmiksować z odżywką i olejem.
➨ Od razu przed zjedzeniem dodać dmuchany ryż – nie czekaj aż
namoknie (rośnie wtedy indeks glikemiczny)!
Gotowe! Szybkie, pyszne i odżywcze!
Wartość odżywcza w 1 porcji :
Energia: 326 kcal
Białko: 15,15 g
Tłuszcze: 8,21 g
Węglowodany: 51,27 g
Błonnik: 7,13g
Poniżej kilka trików do zmian w zależności od sytuacji pacjenta 🙂
❤ ONKOINFORMACJA ❤
❶ Koktajle są dobrą alternatywą posiłku u pacjentów niedożywionych, którzy nie mają apetytu, są też świetne jako posiłki dodatkowe – aby zwiększyć ilość posiłków w ciągu dnia, a co za tym idzie kaloryczność diety oraz zawartość makroskładników.
❷ Koktajle potrafią być lekkostrawne – dzięki czemu pacjenci z dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym mogą je spożywać (chociaż pamiętajcie, że można też zrobić koktajle mniej lekkostrawne, bardzo bogate w błonnik – np. dla cukrzyków).
W tym przypadku należy uważać na surową pomarańczę – zawiera sporo błonnika, jeśli jest wymóg typowo lekkostrawnej diety o niskiej zawartości błonnika (bo np. są biegunki) – można pomarańczę zamienić np. na ugotowane jabłko, czy gruszkę.
❸ Ilość odżywki białkowej dostosowujemy tak naprawdę indywidualnie i do całokształtu diety – bo liczy się całościowa zawartość białka w ciągu dnia.
❹ Odżywki wybieramy również według zapotrzebowania pod względem składowym – czasami potrzebna jest odżywka bez laktozy, czasami bez białek mleka (np. sojowa czy z białek jaja).
❺ Dodatek białka i tłuszczu do owocowego koktajlu to gwarancja zbilansowanego posiłku, który nie będzie też powodował wysokich wahań glukozy we krwi i dużego wyrzutu insuliny, cukrzycy jednak powinni zrezygnować z preparowanego ryżu (ma wysoki IG).
❻ Pamiętajcie, by olej lniany kupować w szklanych, ciemnych butelkach. By był nierafinowany i tłoczony na zimo. Musi być przechowywany w lodówce (także w sklepach!) – nie kupujcie takiego, który stoi na zwykłej sklepowej półce. Gdy zamawiacie olej lniany przez internet upewnijcie się, że będzie odpowiednio, termicznie zabezpieczony na czas transportu, wybierajcie raczej kuriera, a nie cały dzień w paczkomacie 😉 Szczególnie w lecie.
❼ Olej lniany to bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają m.in. w obniżeniu cholesterolu całkowitego, działają przeciwmiażdżycowo, przeciwzapalnie, są ważne zarówno w profilaktyce nowotworowej, jak i w diecie ONKOpacjenta.
❽ Posiłek pochodzi z jadłospisu pacjenta o znacznym stopniu niedożywienia, po martwiczym ostrym zapaleniu trzustki, który został poddany resekcji martwiczo zmienionej części trzustki. Dziękuję za zdjęcia <3