Zapiekane bataty z serkiem i awokado

Pomysł na szybką kolację!

Dla kogo ?
Dla zdrowych i chorych!

Awokado ma mnóstwo zalet!

Charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczów i stosunkowo wysoką kalorycznością.
Ale, ale ! Ok. 75% z nich to jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które chronią przed chorobami sercowo-naczyniowymi (jak np. miażdżyca).

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe mają również wpływ na gospodarkę insulinową, wpływają na wrażliwość komórek na insulinę, a zatem biorą udział w prewencji cukrzycy.

Kwasy tłuszczowe zawarte w awokado będą miały wpływ na lipidogram -> zmniejszenie cholesterolu ogółem i cholesterolu LDL, będą też wspomagać obniżenie poziomu trójglicerydów.

Dodatkowo.. awokado jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych m. in: witaminy K, kwasu foliowego, witaminy C, kwasu pantotenowego, wit. B6, wit. E czy potasu, selenu i cynku.

Duża zawartość antyoksydantów to zwalczanie wolnych rodników w organizmie, które biorą udział w powstawaniu wielu chorób m.in cukrzycy, miażdżycy, nowotworów, chorób trzustki (mają związek z powstawaniem OZT), czy chorób oczu jak zaćma i jaskra.

To co, spróbujecie?

Składniki na 1 porcję:

  • Awokado – 40g
  • Białko jaja kurzego – 3 sztuki
  • Serek wiejski – 80g
  • Batat – 300g
  • Natka pietruszki – 1 łyżka
  • Ulubione przyprawy – np. oregano, bazylia, kolendra, kurkuma

Przygotowanie:

➨ Obrać batata ze skóry, obsypać oregano i bazylią, upiec w piekarniku temperaturze 200°C
* Batata możesz przekroić na pół – i upiec w dwóch dużych kawałkach lub pokroić w małe kawałeczki (szybciej się upieką)
➨ W tym czasie zmiksować ser z awokado i ugotowanymi białkami.
➨ Można dodać ulubione przyprawy np. kolendrę, oregano, kurkumę.
➨ Pastą z awokado smarować upieczone bataty.
➨ Posypać pietruszką.


Wartość odżywcza w 1 porcji:
Energia: 450 kcal
Białko: 24.96 g
Tłuszcze: 10.48 g
Węglowodany: 65.66g


❤ ONKOINFORMACJA ❤

❶ Podana porcja ma dość wysoką zawartość białka dzięki połączeniu serka i białek – pamiętajcie, że ilość białka można zredukować.
❷ Pacjenci, którzy nie tolerują laktozy (np. po wysokodawkowych chemioterapiach podczas procedury przeszczepiania szpiku, czy w przypadku popromiennego zapalenia jelit) powinni użyć serka bezlaktozowego 🙂
❸Awokado bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty idealnie wpasowuje się w dietę u chorych na nowotwory i będzie wspomagać tą walkę!
❹ Zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych będzie również ważna przy nowotworach wątroby (gdzie trzeba zadbać o jakość dostarczanego tłuszczu!)
❺ Wbrew pozorom – posiłek pochodzi z diety u osoby z licznymi OZT, pamiętajcie, że diety niskotłuszczowe również wymagają wprowadzania tłuszczu (a nie całkowitego go unikania) – i co najważniejsze powinny być to tłuszcze pochodzenia roślinnego, a nie zwierzęcego
❻ Miksując pastę (awokado, ser, białko) – tworzymy potrawę o wysokiej gęstości kalorycznej, co jest niezmiernie ważne u pacjentów niedożywionych, u pacjentów, u których występuje obniżony apetyt, a także u pacjentów, którzy mogą jeść tylko małe porcje (np. z uwagi na resekcję żołądka z powodu nowotworu)

Renata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *